Beşiktaş çArşı Kendine Karşı

Maçlarda yaptıkları tezahhüratların yanı sıra, besteledikleri marşlardaki ahenk ve açtıkları pankartlarla Türkiye’nin gündemine oturan Çarşı Grubu, son zamanlardaki baskılar nedeniyle bir bildiri hazırlayarak kendini feshetti.

Beşiktaş Çarşı Grubu, Beşiktaş Kulübünün taraftarlarından oluşan 1982 yılında kurulan bir taraftar grubudur. En bilinen sloganları "Çarşı Atatürk harici her şeye karşı"dır. 25 sene geçmti grubunun kuruluşunun üzerinden. "Çocuklar inanın, inanın çocuklar…" Bu sözlerle başlıyordu şarkıları. Onlar inanmış, inandırmıştı. Sadece Beşiktaş’ı sevmekti kendilerine yöneltilen cümlelerdeki suçlamaların dayanağı. Kimi zaman Beşiktaş’ın sembolü Kartal gibi göklere çıkarılan Çarşı, kimi zaman da en büyük eleştirilerin odağı haline gelmekten kurtulamıyordu. Hatta en büyük eleştirilerden biri de grubun felsefesinin dayandığı "Karşı" olamaktan yola çıkılarak yöneltilen, "Çarşı kendine de karşı" olmuştu.Haklarında söylenen tüm sözlere rağmen takımlarını 90 dakika boyunca soluksuz destekleyen Çarşı grubu, bazı karşılaşmalarda da taraftarın tepkisini ortaya koymak adına protesto gösterilerinde de bulunuyordu. Yaptıkları, yapacakları, ve yapamadıkları ile Türk spor tarihinin sayfalarında yer alan Çarşı grubu, "Kulübün önüne geçiyor" eleştirilerine son vermek için de kendi tarzı ile hareket etti ve kendisini feshetti. Beşiktaş’ın bu sene inönü’de Liverpool’u dize getirdiği maçta hiç susmayan bir grup vardı ki bu grubun ismi çArşı’ydı. Ama bundan sonra anlaşılan geri gelmeyecek çArşı. Grubunun lideri Alen Markaryan, 25 Yıl anısına çekilen "Asi Ruh" belgeselinin galasında açıklamaları bu yöndeydi. 

İşte o muhteşem Beşiktaş – Liverpool Maçı ;

 

 

Beşiktaş’lı değilim Fenerbahçe’li olmakla mutluyum, gururluyum. Eminim ki Beşiktaş’lılarda öyledir. Çarşı gubu üyeleri ise daha bir gururludur bundan daha bir eminim. Böyle olmasaydı zaten çArşı grubunu dağıtmazlardı. Umarım kısa zamanda düşünceler değişite Beşiktaş ünlü, ateşli, vefekar taraftar grubuna kavuşur.

Çarşı Tezahüratlarından bazıları ;

beşiktaşım hayat sensin dünyam sensin herşey sensin
gelecekse tüm acılar biz hazırız senden gelsin bu
sevdadan vazgeçersek
allah belamızı versin
siyah ulann beyaz ulan
alayına gider ulannn

ne bir para ne manita ne de araba
çokta sikimde bu dünya
duysun alem böyle aşkı
bu alemde kral çarşı

sevda bitmez hasret bitmez,
isteyene gider hiç farketmez,
bu alemde çarşı herkese karşı,
allah affeder çarşı affetmez

ooooooo
erken seçim olsaaa,
çarşı aday olsa,alen başkan olsa,
herkes huzur bulsaa

yağmurlu bir günde görmüştüm seni
üstünde çubuklu formalar vardı
bir anda tutuldum aşık oldum ben
hayatın anlamı siyah beyazdı
yaşamla ölümü ayıran çizgi
siyahla beyazı ayıramaz ki
her yolun sonunda ölüm olsa da
sevenleri hiç kimse ayıramaz ki…

(Not.Bir Fenerbahçe’li olara RTÜK hakkımı kullandım, daha fazlası için google amcayı ziyaret edebilirsiniz..)

Etiketler: , , , , ,

One Response to “Beşiktaş çArşı Kendine Karşı”

 1. c£D 02 Aralık 2008 at 22:09 #

  on numara olmuş hepsi

  minnacık bir kustan ne hayır gelir
  a.sızdır o fener g.tünü verir
  kartal feneri bir güzel yarar
  beşiktaş s.ker s.ker canını yakar.

Leave a Reply